top of page
חיפוש
  • rpeiplaw

על חשיבות הקשר האנושי - במקביל לכניסת ה-AI- גם בייעוץ משפטיבפוסטים האחרונים שלי עסקתי לא מעט בבינה המלאכותית שכבר עובדת בתחומי חיינו השונים ושכנראה תצטרף למערך המקצועי של כמעט כל מקצוע- וכך גם למקצועות היעוציים.

אז היום- אני כותבת פוסט ממש אופטימי- על האפשרות שלי כעורכת דין להמשיך ולספק ייעוץ ייחודי לי, כזה שתומך בלקוחותי- ועל האפשרות של כל אחת, ואחד מכם הקוראים - למצוא את הזויות האישיות שלכם- שיאפשרו לכם להטמיע את ה-AI בשירותים שתיתנו - אך ימנעו ממנה להחליף או ליתר אתכם.

ידע בתחום המשפט

הלקוחות שלנו מצפים מאיתנו להתמצא בתחום המשפטי שבמסגרתו הם מתייעצים איתנו. אני למדתי שהם גם מעריכים תשובה שאומרת: אני לא בטוחה- אבל אבדוק יותר מאשר תשובה חד משמעית שמתגלה אחר-כך כפחות חד משמעית( בדרך כלל לכל שאלה משפטית תשובות שונות- הרי זה הוא אחד מבסיסי הליטיגציה).

דווקא העובדה שאנחנו לא שולטים בכל החומרים ובמהירות הבזק- כמו הבינה המלאכותית- לכאורה חיסרון- תגרום לנו לשוב ולבחון את התכנים המשפטיים- ובכל פעם ישנו סיכוי שנקרא אותם מזוויות שונות- דבר שהבינה המלאכותית ללא הנחיה לא תדע לעשות.

סבלנות להקשיב עד הסוף

אם משוה מטריד את הלקוחות שלנו- הם ראויים להישמע עד סוף הסיפור שהביאו עמם- גם אם לאחר דקה נראה לנו שכבר הבנו ההכל.

בדיוק את הצורך הזה- שאדם אחר יקשיב , יגלה ענין ואמפטיה- ה-AI עדיין לא יכולה להעניק. לקוחות רבים יכולים למצוא בגוגל ועתה גם במערכות ה-AI תשובות משפטיות לשאלות משפטיות שהם ישאלו. אולם המערכות לא ידעו לשאול שאלות אישיות כגון- מה מטריד אותך, מה בעצם היית רוצה להשיג,מה לדעתך המניעים של הצד השני, האם לדעתך הצד השני מעונין לחתום על ההסכם או גם לקיים אותו בתום לב ועוד ועוד.

נגישות ללקוח על פי שיקול דעתינו

יש רגישות לצורך בנגישות שלנו ללקוחותינו, על פי ההערכה שלנו מה היא רמת הדחיפות - גם מבחינה עניינית וגם מבחינת הצרכים (גם הרגשיים) של הלקוחות- לשוחח איתנו, לשתף אותנו ולהתייעץ איתנו. צריך לזכור שעכשיו- כשהמידע זמין להם- מותר היועצים האנושיים על המאגרים אונליין ועל תשובות ה-AI לשאלות שלנו- הוא היחס האנושי- האפשרות לדון במה שראו או קראו עם אדם אחר עם יותר ידע ויותר נסיון בתחום הייעוץ.

משהו אישי שחיזק אותי מאוד השבוע

לאחר ליווי של מספר שבועות- במסגרת משא ומתן מתיש מבחינת הלקוחה שלי- שבו הצד השני גילה אפס גמישות ושבסופו אף חוסר תום לב וכוונות פחות טובות - ולאחר שהמו"מ הסתיים- קיבלתי מהלקוחה את התודה הבאה(אני מצטטת בעילום שם ולאחר שהלקוחה אישרה זאת):

"תודה רבה רחלי על היעוץ והליווי המקצועי ועוד על שכל הזמן בדקת מה שלומי, עודדת את רוחי ושהיית זמינה עבורי גם בשעות מאוחרות מאד ומוקדמות מאד מאד."

קריאת המילים מילאה אותי סיפוק וחיזקה אותי - שכן אני עבור לקוחותי לא מקור מידע משפטי יבש - אלא יועצת, מלווה ועוזרת לצידם, במסע המשפטי שבו פנו אלי.

זה מה שנשאר לנו לחזק

שוב שאלתי את ה-AI- במסגרת השיחות שלי איתה- מה מותר האדם מהמכונה - בתחום העיסקי?

את התשובה המפורטת אעלה לפוסט הבא אבל- ברשימת התכונות החשובות - במקום שני לאחר יצירתיות היא הזכירה: אינטליגנציה ריגשית.

אז אני מפשילה שרוולים- ומחדדת את האינטליגנציה הריגשית ואת היצירתיות ואת שאר התכונות הנדרשות ממני המשיך ולהישאר רלבנטית כיועצת וכמלווה של לקוחותי. הזמן קצר והמלאכה מרובה- כי הבינה המלאכותית ומפעיליה כבר כאן.
15 צפיות0 תגובות

Commentaires


bottom of page