top of page
חיפוש
  • rpeiplaw

איך להמנע מהפרת זכויות יוצרים בתחום ה- AFFILIATE MARKETING - שיווק שותפים- ואיך AMAZON קשור לזה

עודכן: 17 ביוניהתמונה הזו נבחרה לתפוש את העין, אבל נראה שרבים בדור של החמודה הזו יעסקו בשייווק שותפים


איך מבצעים ומה הוא שיווק שותפים או AFFILIATE MARKETING- הוא תחום עיסקי הגדל בקצב מהיר!

על פי תחזיות עסקיות זה הוא תחום שרק ילך ויגדל.ככל שהרגלי הגלישה הולכים ומשתנים, ככל שקונים פוטנציאליים לא מוכנים יותר לפתוח את המחשבים או את הטלפונים הניידים שלהם ל- COOCKIES, מטעמי פרטיות ובטיחות ברשת וככל שהשחקנים הענקים בשוק המוכרים את מוצריהם מחפשים יותר ויותר תכנים רלבנטיים שיאפשרו לשבץ לתוכם את מוצריהם( מכירה באופן "אקראי"), כך יגדל הצורך ואף הפעילות של שיווק מסוג זה.

וויקיפדיה מגדירה את התחום:"שיווק שותפיםאנגלית: Affiliate marketing) הוא צורה של שותפות עסקית-שיווקית בין עסקים לבין שותפים בקידום המכירות, לעיתים בתיווך גורמים טכנולוגיים, כגון רשת שותפים, בה השותפים לקידום המכירות אחראיים למשיכת לקוחות אל אתר העסק באמצעות קידום אתר העסק במנועי החיפוש (SEO), שיווק אתר העסק במנועי החיפוש (SEM), שיווק אתר העסק בדואר האלקטרוני, שיווק אתר העסק ברשתות החברתיות ועוד. השותפים לקידום המכירות מקבלים עמלות על כל פעולה אותה מבצעים הלקוחות שהביאו אל אתר העסק (למשל קניית סחורה, מילוי טופסי הרשמה באתר, צפייה בכמות מסוימת של דפים, וכדומה). המוכר חוסך בעלויות הפרסום על ידי מיקור חוץ של הפרסום לאתרים אחרים המציגים את הפרסומות מטעמו תמורת עמלות פרסום. הצטרפות לתוכנית שיווק שותפים היא צורה של מונטיזציה עבור מפעילי אתרים, אפליקציות, דפי פייסבוק וכו'.

קמפיין שיווק השותפים הראשון עלה בשנת 1996 על ידי חברת אמזון. אמזון מפעילה למעלה מ-900,000 שותפים בקידום מכירות.[1]"https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%99%D7%95%D7%95%D7%A7_%D7%A9%D7%95%D7%AA%D7%A4%D7%99%D7%9D

זכויות יוצרים בצילומים /תמונות ב-Amazon?

תוכן בדרך כלל עונה על הגדרת יצירה לפי החוק - ואם זו מקורית, הרי ליוצריה יש זכויות יוצרים וזכויות לקרדיט(זכויות מוסריות)- הנובעות כולן מהיצירה. אבל- ההקשר הישיר של הזכויות ל- AFFILIATE MARKETING, ולחברת -AMAZON- נוגע לצילומים, לרשות לעשות בהם שימוש, ולדרך שבה AMAZON מנהלת את השימוש הזה - אל מול אינספור האנשים והחברות המשווקים את מוצריהם - כמסננת וכמנוף ליצירת הכנסה מהמשווקים הללו - עוד לפני שהספיקו לקדם את מוצריה.

ל-AMAZON יש מסלול המאפשר להרשם לשיווק שותפים- והשימוש בצילומי מוצרים של החברה הזו מוכתב על ידה.

בעבר- כל מי שנרשם- ועבר איזה שהוא סינון ראשונית של המערכת של החברה- יכול היה כשהו מקדם את מוצריה באמצעות תכנים רלבנטיים- לעשות שימוש בצילומי המוצרים. גם בהדרכה שהחברה מציעה לנרשמים- ניתן למצוא את ההפניה- ובכלל זה צילום מסך- המסבירה כיצד המשווק הרשום(זה שהופך לחלק ממשווקים AMAZONE)- יוכל באופן קבוע למשוך את צילומי המסכים כך שיופיעו בקישור שהם בונים לאתר של AMAZONE- ישירות לרכישת המוצר. מסתבר כי הפונקציה הזו איננה מתאפשרת עוד. עתה- כאשר אחת מהמשווקות רוצה להעלות לתוכן שיצרה קישור ולידו צילומים של המוצר שהיא מפנה את קוראיה לרכישתו מ- AMAZONE, עליה להוכיח כי באמצעות הקישורים שלה- בוצעו לפחות 3 מכירות במהלך של 180 יום ממועד הצטרפותה למערכת AMAZONE.

מה הקשר של כל האמור כאן לזכויות יוצרים?

לקוחה שפנתה אלי בהקשר של שיתוף תמונות מאתר AMAZON האם לאור האמור לעיל- והעדר האפשרות המיידית להשתמש בצילומים - היא תוכל פשוט לצלם את מסכי המוצרים - ואת צילומי המסך להעלות לאתר שלה בו היא מקדמת אותו - באמצעות קישור ל-AMAZON. מבחינתה, היא עובדת עם AMAZON, היא משתפת בתמונות שמן הסתם מי שצילמו אותן הסכימו שיהיו מוצגות על מסכי הרכישה של AMAZON - והיא בסך הכל חוליה בדרך. איך יש בכך הפרה של זכויות יוצרים- אם בכלל. שאלתי אותה- מה גרם לה אם כן לפנות לייעוץ? אם העניין נראה לה כל כך ברור ולגיטימי- למה בעצם כן פנתה? היא הסבירה- כי זכרה שבכל פלטפורמה אונליין - בעצם יש תנאי שימוש. כלומר - כל משווק שנרשם לעבוד עם החברה הענקית הזו- בעצם ההצטרפות שלו- מקבל על עצמו רשימת תנאים- שהם בעצם מהווים את ההסכם שלו או שלה עם החברה. כשזכרה את הנקודה הזו- שאלה א עצמה- אם אולי זה יחשב להפרת ההסכם אם היא תצלם את המסך ותעשה שימוש בצילומים. אז כן- השימוש עלול בהחלט להיות הפרה של תנאי השימוש ב-AMAZONE- של אותם אנשים שמשווקים את האתר. בדיקה של תנאי השימוש - דרך אגב- בדרך כלל של כל חברת ענק שלה פלטפורמה מסוג זה- ישנם סעיפים המתייחסים לתכנים שונים באופן ספציפי וללאפשרות לעשות בהם שימוש- אך בדרך כלל ישנם גם סעיפי סל- כאילו שלפיהם- אם אין רשות מפורשת אם ניתן לעשות שימוש בתוכן של אותה חברה או פלטפורמה- אז השימוש הוא אסור.

זכויות היוצרים בצילומים ואי להמנע מהפרתן?

פשוט מאוד. מאחר ואילו בבעלות יוצר היצירה- במקרה זה הצילומים של המוצרים- או של מי שרכש את הזכויות בה או רישיון לעשות בה שימוש- הרי שרק הם יכולים לאשר שימוש בה. אם אמזון מאפשר באמצעות האתר או האפליקציה- להוריד תכנים אליכם ובכלל זה תמונות- מצויין. אם לא- הרי שכל העתקה שלהם- ואפילו בדרך cut and paste רגילה- והעלאה שלהם לאתר או לחשבון ברשת חברתית - הם הפרה של זכויות יוצרים אילו- ואתם נחשפים לתביעות- או מ- AMAZONE, או מבעלי היצירות שהבעלות בהן שלהם והשימוש בהן ב-AMAZONE נעשה רק באמצעות רישיון.

כדאי תמיד לזכור- כל פיסת תוכן ובכלל זה כל תמונה או צילום הן יצירות. אילו נכסים. רק לבעלי הנכסים מותר לעשות בהם שימוש או להכתיב מה השימוש המותר. תמיד תמיד כדאי לוודא שאתם משתמשים בנכס מסוג זה לאחר שוודאתם שיש לכם רשות לעשות זאת - ולא באמצעות דרכים טכנולוגיות המאפשרות את השימוש באופן פיסי- אך הן מבחינה משפטית אסורות.
*הכותבת - עו"ד רחלי פשר אייקנאר, היא עו"ד בתחום הידע והקניין הרוחני. הכתוב בכתבה זו אינו ייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו ככזה.  


18 צפיות0 תגובות

コメント


bottom of page